Układa się

Bałagan nieodłączny towarzysz naszego życia – jak zrobić z nim porządek?

Bałagan – słowo, które kojarzy nam się z czymś złym, uciążliwym, niepotrzebnym. Na samą myśl o nim jeżą nam się włosy na głowie. Towarzyszy nam od dzieciństwa, a nasi rodzice, nauczyciele czy opiekunowie powtarzają nam o nim na każdym kroku. „Posprzątaj swój pokój!”, „Pościel łóżko!” ,”Jak nie posprzątasz to nie obejrzysz bajki”, „Nie ma mowy, póki nie posprzątasz nigdzie nie wyjdziesz”, „Jak można żyć w tym bałaganie, że Ci nie wstyd!” i tak dalej, i tak dalej, można by wymieniać te przykłady bez końca, a to tylko niektóre z fraz, które słyszeliśmy w swoim życiu, prawda ?!

Kogo my tu mamy ?

Bałagan to zmora, nasze przekleństwo, koszmar, niechciany towarzysz naszego życia. Coś przed czym uciekamy, ale niestety nie uciekniemy. Zmagamy się z nim każdego dnia, towarzyszy nam na okrągło, a co gorsza ciągle o nim myślimy. Jest powodem wielu sprzeczek, kłótni, sporów. Większość z nas po prostu sobie z nim nie radzi i traktuje go jak ciężar którego nie może się pozbyć. Można by się nawet odważyć na stwierdzenie, że BAŁAGAN to jakaś klątwa rzucona na całą ludzkość! Każdy miał z nim do czynienia.

Idąc dalej moim tokiem rozumowania, można by powiedzieć, że bałagan powstał wraz z powstaniem świata 😉 W takim razie, jeśli jest z nami tak długo, praktycznie od zawsze, jak to możliwe, że nie radzimy sobie z nim od najmłodszych lat i każdy z nas musi uczyć się z nim walczyć? Czemu porządkowanie nie zapisuje się w genach? Czemu tak wielu z nas sobie z nim nie radzi, a proces porządkowania kojarzy nam się z karą, z czymś bardzo złym i negatywnym? Na myśl o porządkowaniu aż nas wzdryga. To jest jedna z tych czynności którą moglibyśmy prokrastynować bez końca. Tak, bałagan jest BE, a porządkowanie jest FU, a w ogóle najlepiej by było jakby ktoś go za nas posprzątał, albo najlepiej jakby się sam posprzątał. No niestety, ale w życiu jest tak jakby na odwrót – bałagan robi się sam, a porządkowanie już samo się nie zrobi i trzeba się przy tym porządnie napracować.

Był…jest…i będzie !

Jednak czy na pewno musimy tak odbierać bałagan? Czy musi tak naprawdę być ? Co by się stało, gdybyśmy spróbowali spojrzeć na niego z innej perspektywy? Zamiast traktować go jak niechcianego wroga, spróbujmy nauczyć się z nim żyć, albo raczej oswoić się z tym, że bałagan BYŁ , JEST i zawsze BĘDZIE w naszym życiu. Czas oswoić się z tym POTWOREM i spróbować go wytresować. Oswoić go tak, żeby nie przysparzał nam aż tylu negatywnych emocji w codziennym życiu. Zamieńmy tą negatywną energię na coś pozytywnego w naszej codzienności. Może to być dla nas nie tylko nowym sposobem na lepsze samopoczucie, ale także na odkrycie nowych możliwości. Spróbujmy ODCZAROWAĆ ten bałagan !

Nie musimy bać się bałaganu – możemy się z nim oswoić i nauczyć radzić sobie z nim w sposób przyjemny. Zamiast traktować sprzątanie jako karę, spróbujmy spojrzeć na to jak na formę ruchu, a może nawet zabawy. Jak ? Zorganizujmy sobie czas porządkowania inaczej niż zwykle, posłuchajmy ulubionej muzyki, włączmy ulubiony serial, a może w trakcie tych schematycznych czynności zaplanujmy zakupy, wieczór albo NAWET wakacje. Może wtedy sprzątanie przestanie być uciążliwym obowiązkiem? Jak myślisz możliwe jest nauczyć się radzenia sobie z bałaganem z uśmiechem na twarzy ?

Czuję, że ten artykuł to dopiero początek dość kontrowersyjnego podejścia do bałaganu. To tylko czubek góry lodowej, który rozpocznie fascynujący cykl artykułów na ten temat. pragnę podzielić się z Wami tym, że bałagan i porządkowanie to coś z czym MOŻNA uprać się w codziennym życiu. Chcę Ci udowodnić, że porządkowanie to nie tylko bieganie ze ścierką i odkurzaczem po domu, a porządek w domu to ciężka praca. Można ten czas spędzony na porządkowaniu wykorzystać bardziej kreatywnie i może mieć większą wartość niż tylko sam fizyczna praca, może dać radość i sporą dawkę satysfakcji.

Dlatego tym właśnie artykułem rozpoczynam CYKL:

JAK OSWOIĆ SIĘ Z BAŁAGANEM I ZROBIĆ Z NIM PORZĄDEK.

Niech bałagan nie będzie już naszym koszmarem, ale okazją do tego, by nauczyć się kreatywności, szukania nowych rozwiązań i organizacji przestrzeni. W końcu, jeśli zaczniemy traktować bałagan jako część naszego życia, możemy odkryć, że jest to coś, co nas rozwija i daje nam wolność.

CDN.. 😊

Jeśli już teraz nie możesz doczekać się porządku w swoim domu – NAPISZ DO MNIE chętnie pomogę Ci oswoić się ze swoim bałaganem.

Układa się w domu – Układa się w życiu ! 

Zapraszam do kontaktu: [email protected]