8 najczęściej popełnianych błędów przy odgracaniu!
Choć sztuka odgracania staje się coraz bardziej powszechna w wielu domach, wciąż łatwo można popełnić kilka błędów, które mogą przeszkodzić w efektywnym porządkowaniu. Jednak dzięki odpowiednim wskazówkom można uniknąć tych pułapek i osiągnąć pożądany efekt bez zbędnego stresu.
Przy tak wielu metodach odgracania – od szybkich trików na porządkowanie domu po szczegółowe listy kontrolne – można się łatwo pogubić, próbując zdecydować, która z nich będzie dla nas najlepsza. Zanim więc zaczniesz porządkować swoje szuflady, warto na chwilkę się zatrzymać, zastanawiać się, co należy zrobić, a przede wszystkim dowiedzieć się – czego unikać.
Właśnie dlatego zebrałam najczęściej popełniane błędy, które widzę w swojej pracy jako profesjonalna organizatorka przestrzeni – oraz podpowiadam, jak ich uniknąć, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
1. Odgracanie bez wizji
Odgraceanie/decluttering..tak, nareszcie mówi się o tym głośno „na salonach”. Wieści o zaletach odgracania rozchodzą się po świecie, więc nikogo już nie dziwi, że tak wiele osób chce się za to zabrać. Jednak okazuje się, że bez odpowiedniego przygotowania ciężko osiągnąć sukces oraz doprowadzić projekt do końca. Wiele osób, które podjęło próbę odgracenia swojej przestrzeni, szybko rezygnuje gdyż czuje się przytłoczony nadmiarem rzeczy wokoło siebie, gdyż nie miał jasnego planu działania.
Dlatego zanim zacziesz „całą tą zabawę” najpierw wyobrazić sobie, co dokładnie chcesz osiągnąć. Zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Poszukaj w sobie prawdziwej motywacji a następnie spisz swoje wszystkie powody. Stwórz pisemny plan działania, aby w momencie kryzysowym mógł Ci przypomnieć dlaczego to robisz oraz jaki kolejny krok Cię czeka. To jest pierwszy obowiązkowy punkt, jeśli chcesz aby Twój decluttering projekt zakończył się sukcesem!
2. Próba uporania się z wszystkim na raz
Znamy to uczucie, gdy masz nagły przypływ motywacji i chcesz zrobić wszystko na raz, prawda?! Ale to pewna droga do wypalenia – i ostatecznie do porzucenia całego procesu.
Podejście „wszystko albo nic” może skutecznie uniemożliwić rozpoczęcie pracy. Co gorsza, można zacząć i rozłożyć wszystkie rzeczy, tylko po to, by się poddać w połowie, gdy zrobi się zbyt ciężko.
Dlatego…
Nie nakładaj na siebie presji, by od razu uporządkować całe pomieszczenie. Zacznij od małych kroków, na przykład od jednej szafki lub szuflady. Celebruj małe sukcesy po drodze. Przykładowo, możesz zacząć od 10-minutowej sesji odgracania jakiejś małej szuflady, by oswoić się z procesem. Taki mały sukces dodaje nam wiary w siebie i nadaję siły sprawczej, do przekopywania kolejnych szuflad.
3. Zaczynanie od rzeczy sentymentalnych
Jeśli masz tendencję do trzymania wszystkiego (i naprawdę wszystkiego), są specjalne metody odgracania dla osób, które kolekcjonują i gromadzą rzeczy – i pewnie pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że zaczynanie od przedmiotów sentymentalnych to przepis na katastrofę.
Zdjęcia, listy, pamiątki rodzinne i przedmioty związane z dziećmi mają silne emocjonalne znaczenie, które mogą wywoływać wspomnienia i uczucia związane z przeszłością i bliskimi, których już z nami nie ma. Łatwo można się przy nich zatracić i stracić godziny na wspominaniu. To wszystko sprawia, że cały ten nie łatwy proces zaczyna zajmować znacznie więcej czasu niż powinien i jest jeszcze trudniejszy do przejścia
Rozwiązanie jest proste, zostaw tę kategorię rzeczy na koniec i zacznij od mniej emocjonalnie obciążonych przedmiotów, takich jak rzeczy domowe czy ubrania. Zaczynając od tych prostszych rzeczy, wzmocnisz swoje umiejętności odgracania i nabierzesz pewności siebie.
Kiedy już nadejdzie czas na odgracanie przedmiotów sentymentalnych, będziesz o wiele bardziej zdecydowany i świadomy tego, co naprawdę przynosi ci radość i powinno z Tobą pozostać.
4. Kupowanie pojemników bez planu
Nie zrozum mnie źle, uwielbiamy efektywne rozwiązania do przechowywania tak samo jak każdy inny; jednak kupowanie ich na oślep, zanim jeszcze zaczniesz porządkować, to błąd.
Jednym z największych błędów jest kupowanie pojemników przed declutteringiem. Często w domach moich klientów napotykam się, na mnóstwo wspaniałych i bardzo praktycznych produktów, które nie są po prostu używane, gdyż zostały zakupione impulsywnie, bez planu na dalsze ich zastosowanie.
Kupując takie produkty impulsywnie tracimy czas, pieniądze i wysiłek. Źle dobrane pudełka i organizery niebezpiecznie mogą dołożyć do bałaganu, ponieważ zanim się nie odgracisz, nie wiesz, ile będziesz ich potrzebować oraz ani jak będzie wyglądać twoja przestrzeń po zakończeniu pracy.
Aby uniknąć ponownego zaśmiecenia przestrzeni, upewnij się, że masz plan w głowie i kupuj pojemniki dopiero po zakończeniu odgracania i ustaleniu, co zatrzymasz.
5. Trzymanie rzeczy „na wszelki wypadek”
Trzymanie rzeczy „na wszelki wypadek” to jedno z największych wyzwań podczas procesu odgracania. Jeśli ciągle trzymasz przedmioty z myślą o takiej potrzebie, nigdy się ich nie pozbędziesz. Gdybyśmy mieli zgadywać, to pewnie właśnie tak wygląda twoja nieuporządkowana szuflada na graty.
Jeśli naprawdę 'już musisz’ coś zatrzymać, bo może ci się przydać w przyszłości, ustal sobie termin. Jeśli w tym czasie nie zostanie to użyte, pozbądź się tego. Możesz też spróbować małych wyzwań, takich jak zasada 20/20, która pomaga pozbyć się rzeczy trzymanych na wszelki wypadek, o ile możesz je zastąpić za mniej niż 20 złotych i w mniej niż 20 minut.
6. Myślenie, że odgracanie to jednorazowy proces
Chociaż chcielibyśmy, żeby odgracanie było jednorazowym zadaniem, po którym można już cieszyć się jego efektami, niestety to tak nie działa, ponieważ utrzymanie porządku wymaga dyscypliny.
Aby utrzymać porządek, warto włączyć regularne sprzątanie do swojej cotygodniowej rutyny, na przykład podczas tradycyjnego sobotniego porządkowania domu. Sprawdź dowolną szufladę i upewnij się, że nie ma w niej niepotrzebnych przedmiotów. Buduj codzienne nawyki porządkowe, odkładając rzeczy na swoje miejsce i regularnie pozbywając się zbędnych przedmiotów, takich jak nadmiarowe torby po zakupach, dodatkowe sosy z dań na wynos czy słynne patyczki do sushi, które zalegają w niemal każdej kuchennej szufladzie. Aby utrzymać kuchnię wolną od bałaganu i cieszyć się skutecznie odgraconym pokojem, dbaj o porządek na co dzień.
7. Zbyt długie zastanawianie się zamiast działania
Kolejnym błędem, który popełnia wiele osób (tak, mi też się zdarza), jest zbyt długie zastanawianie się nad procesem odgracania. Zamiast po prostu to zrobić, spędzamy czas na czytaniu o najnowszych metodach odgracania, przeglądamy rolki na Socoal Mediach lub przeglądamy sklepy wnętrzarskie szukając inspiracji.
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że prawdopodobnie samodzielnie nie zaczniesz swojego procesu odgracania, poproś o pomoc przyjaciela, kogoś bliskiego lub porozmawiaj z profesjonalistą, co może ci zaoferować.
Posiadanie profesjonalnego organizatora to jak posiadanie własnego trenera personalnego (ale do organizowania domu!), który utrzyma Cię zmotywowanego na zadaniu, na czasie i wesprze Cię w doprowadzeniu projektu do końca.
8. Brak planu na pozbycie się rzeczy
Na koniec, ale z pewnością nie mniej ważne, jest brak planu na to, co zrobić z odgraconymi przedmiotami. Tak, udało ci się uporządkować rzeczy, ale co zamierzasz z nimi zrobić?
Kiedy nie masz planu na pozbycie się odgraconych rzeczy, istnieje spore ryzyko, że będą one zalegać w torbach lub pudełkach, znów zajmując miejsce w Twoim mieszkaniu. Jest duże prawdopodobieństwo, że wrócą do tych samych pomieszczeń czy mebli. Posiadanie sterty niechcianych przedmiotów, które nie mają dokąd pójść, to nadal bałagan i działa na przekór twoim wysiłkom odgracania.
Aby skutecznie odgracić, rozważ stworzenie planu i jak najszybsze przekazanie lub podarowanie rzeczy znajomym, rodzinie, osobom potrzebującym czy fundacji, aby nie miały szansy wrócić do twojego życia.
Tak długo, jak będziesz starać się unikać tych powszechnych błędów podczas odgracania, możesz być pewien, że jesteś już krok do przodu na swojej drodze do uporządkowanego domu.
I pamiętaj – odgracanie to maraton, a nie sprint. Więc daj sobie czas, skup się na zadaniu i ciesz się procesem.
Układa się w domu – Układa się w życiu ! ❤
Zapraszam do kontaktu: karola@ukladasie.